Palmse mõisa külastajate küsitlus
17.07-27.07 toimub Palmses Isad ja pojad suvelavastus

Palmimaja

Klaaslavasid melonite, arbuuside ning värske salati kasvatamiseks leidus Palmses juba 18. sajandi lõpul. Praegune palmimaja on ehitatud Alexander von der Pahleni aegu 1870-ndatel aastatel ning põhjalikult renoveeritud 100 aastat hiljem Lahemaa Rahvuspargi poolt. Viimase uuenduskuuri läbis palmimaja aastatel 2014 - 2015.

Mitte kunagi varem pole eksootiliste taimede kasvatamine olnud nii populaarne kui 19. sajandil. Selleks ajaks oli asumaadest Euroopasse toodud juba enam kui 5000 erinevat eksootilist taimeliiki. Ka küttesüsteemid olid tublisti edasi arenenud ning leiutati tahvelklaasi tootmise tehnoloogia.
Eksootilistele taimedele ehitati üha uusi ja uhkemaid kasvuhooneid ning tekkis aiandusstiil, mida nimetati gardenesque.

Palmimaja ühes tiivas kasvatati virsikuid, teises viinamarju, keskmises osas palmi-, sidruni- ja loorberipuid ning pidulauale jõudsid ka kodumaised ananassid. Seal võeti vastu külalisi ja tähistati härrasrahva ja mõisateenijate sünnipäevi. Täna on Palmse mõisa palmimaja liigirikkuselt kolmandal kohal Eestis- siin kasvab üle 130 erineva taimeliigi.

Hoone vasakus tiivas kõrgub uhke kuukaktus ehk öökuninganna, mille suursugused õied jaanipäeva paiku avanevad, keskosas püüavad pilku kanaari datlipalmid.

Skip to content