Välinäitus “Rakvere linnulennult” on avatud!

Tulge vaatama välinäitust Rakvere linnaplaanidest “Rakvere linnulennult. Linna lugu kaartidel”! Virumaa Muuseumide näitus on alates 18. maist kuni 13. oktoobrini avatud Tsentrumi ja Turukaubamaja vahelisel jalakäijate promenaadil. Näitus valmis Rakvere linnavalitsuse toetusel.

Näitus „Rakvere linnulennult“ heidab pilgu linna ajalukku kaartide ja plaanide abil, mis on läbi aegade koostatud praktilistel eesmärkidel nagu seda on sõjandus, merendus, haldus jne. Enamus näitusel kasutatud kaartidest pärinevad Rahvusarhiivi Ajalooarhiivist ja Virumaa Muuseumide kogust.

Rakvere linna sünd ja areng on seotud asendiga maanteede ristumiskohas – siitkaudu kulges kaubatee Tallinnast Narva ja Toolse sadamast Tartusse, Paidesse ja Viljandisse. Varasemad asustusjäljed praegusel Teatrimäel ja Pika tänava piirkonnas pärinevad juba muinasajast.

Kõige vanemad pildid Rakvere linnast pärinevad 1560. aastatest. Need on fantaasiarikkad joonistused Vene tsaari Ivan IV poegade jaoks mõeldud ajaloo ülevaatest. Esimesed enam vähem realistlikud joonistused ja linnaplaanid pärinevad 17. sajandist. Erilist hoogu sai linna plaanide koostamine ajal, mil Rakvere sai kreisilinna staatuse 1783. aastal.

Piltidel:

Vasakul: Rakvere linna vanim säilinud tsaariaegne plaan on 1784. aastal Eestimaa kubermangu maamõõtja Salomon Severin Dobbermanni koostatud kaart. Rahvusarhiiv, EAA.2072.2.46:1

Paremal: Rakvere linna plaan 1901. aastast. Virumaa Muuseumid, RM 579 Ar1 597

Näitusel vaatleme Rakvere arengut 17. sajandist Teise maailmasõjani. Ehkki meie pilku suunab toonaste kaarditegijate ja -tellijate vaatenurk, saab ülevaate, kui vähe või palju on säilinud omaaegsest linnast tänapäeval ning mis suunas on toimunud linna areng.

Rakvere linnapäevade ajal, 7. juunil kell 17.30 kutsume linlasi näituse kuraatorituurile, mida juhib muuseumi vanemteadur Uno Trumm.

Näituse töögrupp:

Kuraator: Uno Trumm

Projektijuhid: Inge Laurik-Teder, Marju Püümets

Keeletoimetaja: Hille Saluäär

Kujundaja: Marje Eelma, Tuumik Stuudio OÜ

Trükk: Trage OÜ

Näituse toetaja on Rakvere Linnavalitsus.

Rohkem infot:

Uno Trumm
+3725341 4433
; uno@svm.ee

Inge Laurik-Teder

+37255667611
inge@svm.ee

Skip to content