Üllatav leid: Palmse mõisa diivan

Peatselt täieneb Palmse mõis uue eksponaadiga. Muuseumisse jõudis üks vähestest teadaolevatest Palmse mõisas kasutusel olnud esemetest.

1820. aastatel tõenäoliselt Peterburis valmistatud ampiirsohva seisis lahti võetuna pea terve sajandi ühe Käsmu majapidamise kuuris oodates kannatlikult oma aega. Nüüd võttiski omanik Virumaa Muuseumidega ühendust ja andis looga mööblieseme muuseumile.

Enne kui publik diivanit oma silmaga näha saab, tuleb see restaureerida.

Diivan Palmse mõisast, 19.saj. Virumaa Muuseumid SA, RM 7235:1 Aj
1820. aastatest pärit diivan on tõenäoliselt valmistatud Peterburis.

Mahagonspooniga kaetud diivan on dekoreeritud madalreljeefse ornamendiga. Seljatoe keskseks kaunistuseks on õiemotiivi ümbritsev loorberipärg, mida raamistavad kaks anteemioni, mis tipnevad stiliseeritud lootosõiega. Lisaks kaunistavad seljatuge kaks uljalt kaarduvat voluuti, mis on dekoreeritud akantuslehtedega. Diivan oli kõvapolstriga ning kaetud punase siididamastiga.

Paljude erakätes asuvate Palmse mõisa mööbliesemete kohta käib legend, et need on ostetud Palmse mõisa oksjonilt, mis viidi läbi pärast viimase mõisaproua Kitty von der Pahleni (snd Buxhoevden) lahkumist 1919. aastal. Andmed sellise oksjoni toimumise kohta aga puuduvad. Tõenäoliselt läksid pärast aadlisuguvõsa lahkumist Saksamaale 1920. aastatel need esemed, mida Pahlenitele järele ei saadetud, n-ö rändama. Võimalik on, et nii mõnigi neist müüdi külarahvale omal käel maha.

Praegu on Palmse härrastemaja peasaalis eksponeeritud 19. sajandi I poolel valmistatud biidermeiertool, mis leiti 1970. aastatel supelmaja varemetest ja kuuluski tõenäoliselt Pahlenitele.

Skip to content