Ajalooblogi: Jõulud

On alanud hooaeg, kus päkapikud piiluvad meid põõsast, põrandapraost, lakast, laost, katuseviiludest ja mistahes maailmajaost. Kuigi meie oleme igapäevaselt kontrollitud ja meie head ning halvad teod jõuluvanale ette kantud, ei tea me päkapikkude argielust suurt midagi. Võiks ju eeldada, et nad jõulude ajal töötavad vahetustega ning samal ajal sätivad oma kodu pühadeks valmis nagu meiegi.

Piilume  pisut päkapikkude maailma, kasutades 1930. aastatel väga populaarseid sini-valgeid tikitud  päkapikkudega seinavaipu ja käterätte ning asetame nende toimetused jõuluaega. Jõul algas toomapäeval  21.12 pühade ettevalmistustega ja lõppes 6.01 kolmekuningapäeval.

Osades piirkondades pandi toomapäeval jõuluõlu käima, teises kandis, aga pidi õlu selleks ajaks  juba valmis olema. Käidi  perest perre värsket õlu toobiga viimas. Vanarahvas rääkis: kui külla tulnud Toomal oli valge müts peas, tähendas see, et õlle peal vaht mõnusalt kobrutab.

Fragment RM _ 6853 E 741:6
 RM TA 1245:4

Üks hea õlle tegu sai kindlasti alguse heast puhtast veest. Ohtralt vett kulus ka majapidamises toimetades. Selleks, et sa ei oleks järgmine aasta laisk ja räpane, tuli enne jõule  kogu maja korralikult puhtaks kraamida.

 ERM A 1045:16

Pühade aegu pidi kõht mõnusalt pidurooga täis olema ja toitu pidi kindlasti jaguma ka külla tulnud hingedelegi. Vaaritamist oli palju.  

ERM A 758:28

Lisaks usinale tubade kraamimisele oli enne pühi oluline ka ihu harimine. Päkapikud ei ole eriline saunarahvas, vaid eelistavad võtta pigem vanni.

RM _ 6853 E 741:1

 

RM _ 6401 E 713:8

Ihu haritud, road valmistatud, nüüd võib rikkalikud liuad lauale kanda.

RM _ 6853 E 741:3

Aegsasti valmis tehtud töö tagas selle, et pidu võis alata.

RM_6853E741_7

Ilusat advendiaega!

Signe Lintrop
koguhoidja-säilitaja

Kasutatud kirjandus:

M. Hiiemäe Virumaa Kalendripärimus 2018 Eesti kirjandusmuuseum

Ü.Teder Vanadest Eesti rahvakommetest  1991 Kirjastus Perioodika

Skip to content