Ajalooblogi:Palmse mõis vanadel kaartidel
Kuigi hetkel on Palmse mõis külastajatele suletud, saab kunagi mõisale kuulunud maa-alaga tutvuda ka digitaliseeritud kaartide kaudu!
Mõisamaade kaardid annavad ajaloohuvilistele võimaluse jälgida mõisa arengut ning võrrelda maastiku ja elukeskkonna muutusi. Lisaks on paljud vanad kaardid kaunilt illustreeritud kunstiteosed. Palmse mõisa maid ja piire kujutavaid kaarte on Eesti arhiivides arvukalt ning siinkohal tahaksingi välja tuua mõned põnevamad eksemplarid. Kuna mõned Palmse mõisnikud olid harrastuskunstnikud, on osa kaarte sündinud nende sulest.
Esimene teadaolev mõisasüdant kujutav kaart pärineb aastast 1753 ning on joonestatud Palmses sündinud Gustav Friedrich von der Pahleni (1730-1790) poolt, kes tegeles mõisa majandamisega pärast oma isa, Arend Dietrich von der Pahleni surma.
Vabahärra Carl Magnus von der Pahlen (1779 – 1863) joonestas oma noorusaastatel mitmeid kaarte Palmse mõisasüdamest ja seda ümbritsevatest maadest. Alloleval kaardil aastast 1795 on kujutatud Eru ranna talukohti ja nende ümbrust. Ära tuleks märkida, et 1795. aastal oli C. M. von der Pahlen kuueteistkümneaastane noormees.
1840. aastal parun Peter von der Pahleni poolt joonistatud kaardi teeb omapäraseks ülemises paremas nurgas olev mõisahoone 1. korruse põrandaplaan. Lisaks on täpselt näha erinevate hoonete asukohad ning nende eesmärk.
Üks detailsemaid kaarte Palmse mõisast pole siiski tehtud von der Pahlenite, vaid vannutatud maamõõtja Carl August Jürgensi poolt.
1970-ndatel aastatel leiti Palmse mõisa pööningult katuse vahetuse käigus suur (3,8×4,2m) Palmse mõisamaade kaart, mis oli arvatavasti sinna jäänud pärast Pahlenite lahkumist Saksamaale. Kaardi joonestas ja koloreeris vannutatud maamõõtja Carl August Jürgens aastatel 1859 – 1864, vabahärra Carl Magnus von der Pahleni tellimusel. J. Whatmani paberivabriku vesimärgiga kaltsupaberile akvarellide ja tindiga joonestatud kaart koosneb 35st omavahel kokku liimitud paberpoognast. Aastatel 2002 – 2018 rippus kaart Palmse mõisas kindrali toa seinal, kuid tingitud ebasobivatest tingimustest halvenes kaardi seisukord.
2018. aastal võeti ette kaardi konserveerimis- ja digiteerimistööd koostöös SA EVM Konserveerimis- ja digiteerimiskeskusega KANUT.
OÜ Artproofis valmistati koopia, mis nüüd on originaalkaardi asemel Palmse mõisas eksponeeritud.
Digiteeritud kaartidega saab tutvuda Rahvusarhiivi kaartide infosüsteemis aadressil www.ra.ee/kaardid.
Susanna Murel
SA Virumaa Muuseumid teadur