Ajalooblogi: Museaalid pildile
Kui tavaliselt liiguvad muuseumi hoidlates ainult koguhoidjad ja sinna naljalt võõraid ei lubata, siis suve lõpus, augustis-septembris, oli Virumaa Muuseumide hoidlates liikumas ja töötamas näha kolme fotograafi. Meie muuseumi kogudeni oli jõudnud üleriiklik esemepärandi digiteerimise projekt.
Virumaa Muuseumid on püüdnud kasutada kõiki võimalusi oma kogude digiteerimiseks ja seeläbi avalikkusele nähtavaks tegemiseks. Kahel korral oleme osalenud pabermaterjalide digiteerimisprojektides. Samuti digiteerisime Filmiarhiivi juhitud projekti abil fotonegatiive.
Esemepärandi digiteerimise projekte kureerib Eesti Rahva Muuseum. Projekti I etapis 2020.a. digiteerisime 1111 museaali. Esemepärandi digiteerimise projekti II etapp algas 2021.a. suvel ning kestab kuni 2023. aasta juulini. Meil õnnestus digiteerimiseks esitada 2495 museaali.
Kui esimesel korral pakendasime esemed ja saatsime Tallinnasse fotostuudiosse, siis seekordne maht jagunes enam-vähem pooleks. Koguhoidja Signe Lintrop tegi kogust valiku, väiksemad esemed pakendas ja saatis Tallinna Sven Tupitsa stuudiosse. Ülejäänud valimi pildistasid fotograafid Andres Treial, Raul Ollo ja Andres Teiss kohapeal. Veidi ruume ümber tõstes sai sisse seatud kaks pildistamiskohta, kus mehed töötasid. Enamasti tehti esemetest vähemalt kaks kaadrit, mõnel juhul ka rohkem.
Kahe projekti tulemusel on kvaliteetsed kujutised lisatud enamusele ajaloo ja etnograafia kogu tekstiilesemetele ja jalanõudele.
Piltidele on jäädvustatud kõige erinevamaid museaale – õrnhaprad saksatanud, Sidroni preilide nukkude arvukas garderoob, aluspesu, miilitsa ja politsei vormiriietus, Kommunaari kingad, mis paraku kipuvad juba lagunema ja mida varsti ongi võimalik ainult pildi vahendusel meenutada ja veel palju muudki. Museaalide ja nende kujutistega saab tutvuda kasutades andmebaasi www.muis.ee
SA Virumaa Muuseumid peavarahoidja Pilvi Põldma