Palmse palmimaja
Näitus avatud suvehooajal.
Palmimaja ehk oranžerii on Palmse mõisaansambli üks kauneimaid hooneid. Palmimaja ehitati 1870. aastatel Alexander von der Pahleni ajal. 19. sajandil läks Euroopas moodi eksootiliste taimede kasvatamine ja muidugi oli kohane neid ka demonstreerida seltskonnale.
Vanade fotode järgi taastati ligi 100 aastat hiljem vana palmimaja, mille avara kõrge esindusliku keskosaga palmisaali kahel pool asuvad suurte klaasitatud viilkatustega tarbekasvuhooned. Palmisaali aknad on dekoratiivselt peeneruudulised, olles omaaegses lahenduses kaunistatud veelgi rikkalikumate fassaadielementidega.
Talveaias võeti vastu külalisi ja peeti nii härrasrahva kui ka mõisateenijate sünnipäevi. Ananassid, viinamarjad, loorber, sidrunid ja teised palmimajas kasvatatud eksootilised viljad jõudsid Pahlenite toidulauale.
Üks tiibadest on säilitanud oma esialgse funktsiooni: seal kasvavad eksootilised puuviljakultuurid nagu viina – ja viigipuud, virsikud ja tsitruselised. Teine tiibhoone on pühendatud taimemaailma mitmekesisusele. Selles kasvavad taimed Vahemere maadelt, Lõuna-Aafrikast, Kesk- ja Lõuna-Ameerikast ning Aasiast.
Igal aastal jaanipäeva paiku saab nautida suureõielise kuukaktuse ehk öökuninganna kauneid õisi ja joovastavat lõhna.