Loeng: Vaibad Eesti kodudes 1930. aastatel

Laupäeval, 10. veebruaril 2024 kell 11 ootame huvilisi kuulama Eesti Ajaloomuuseumi tekstiilikogu hoidja Marju Raabe ettekannet „Vaibad Eesti kodudes 1930. aastatel“. Loeng toimub Rakvere Linnakodaniku Majamuuseumis (Pikk 50). Osalemine sooduspiletiga.

1930. aastatel armastati kodusid kaunistada käsitööna valminud põranda- ja seinavaipadega. Neid tehti erinevates tehnikates. Vajalikke mustreid leiti ajakirjadest, kuid neid saadi ka eritellimusena. Mustrite loomisel olid tihti kaasatud elukutselised kunstnikud.

Marju Raabe räägib lähemalt, millised olid levinumad vaibamustrid 1930. aastatel ja kes neid kavandasid. Juttu tuleb ka vaipade valmistamisel kasutatud tehnikatest. Samuti kuuleme, kes olid need inimesed, kelle kätetööna vaibad valmisid.

Pildil tekstiilikunstnik Anita Laigo (1901-1984) kavandatud seinavaip, mille muster ilmus 1936. aastal ajakirjas Maret. Vaiba tikkis tekstiilikunstnik Peeter Kuutma ema Aline. Eesti Ajaloomuuseumi kogu, AM 33581 TE 3338

Marju Raabe on pühendunud tekstiiliajaloole ja tema erilise tähelepanu all on kirikutekstiilid. Ta on kaitsnud Eesti Kunstiakadeemias magistritöö „Kirikutekstiilid – kaitsetud ja kaitstud: Luterliku kiriku tekstiilide riikliku kaitse alla võtmine alates Eesti Vabariigi esimesest muinsuskaitseseadusest tänase päevani“ ja Tallinna Pedagoogikaülikoolis magistritöö “Eesti luterliku kiriku tekstiilid aastatel 1917-2000”. Alates 2019. aastast töötab Marju Eesti Ajaloomuuseumi tekstiilikogu koguhoidjana. Ta on paljude artiklite autor ning olnud näiteks Lilian Bristoli kuldtikandi teemalise magistritöö juhendaja.

Osalemine muuseumi sooduspiletiga: 4 eurot

Toetab:

Skip to content