Juubelikonverents: Rakvere Linnakodaniku Majamuuseum 40

14. detsembril 2023 toimub Rakvere Linnakodaniku Majamuuseumi 40. sünnipäevale pühendatud konverents. Osalemine kutsetega! Kuid kõik huvilised saavad vaadata konverentsi otseülekannet 14. detsembril algusega kell 11:00 või salvestust veebi vahendusel.

Veebiülekannet saab vaadata 14. detsembril alates kell 11:00.

Konverentsil osalemine on kutsetega, kuna ruum on väike ja kohtade arv on piiratud. Konverentsi ettekanded publitseeritakse 2024. aastal ilmuvas Virumaa Muuseumide artiklite kogumikus.

Rakvere Linnakodaniku Majamuuseumi avamisest möödub tänavu nelikümmend aastat. Linnakodaniku muuseum avati 19. detsembril 1983. Tegu oli omal ajal ainulaadse muuseumiga: „Ega otsest eeskuju sellise nimetu linnakodaniku majamuuseumi tegemiseks polnud ju kusagilt võtta, olime selles vallas esimesed mitte ainult Eestis, vaid kogu Baltikumis“, on meenutanud toonane muuseumitöötaja ja ekspositsiooni üks autoreid Odette Kirss.

Sel puhul toimub 14. detsembril 2023 linnakodaniku muuseumis (Pikk 50) konverents, mille raames vaatleme 19. sajandi teise poole ja 20. sajandi alguse rakverelase eluolu ning muuseumi ajalugu, selle mõju ja väljakutseid tänapäeval.

KAVAS:

14. detsembril 2023

11:00 Avasõnad. Viljar Vissel (SA Virumaa Muuseumide juht)

11:10-11:45 Uno Trumm (SA Virumaa Muuseumid). Kes elasid Pikal tänaval? Käsitöölised ja kaupmehed 19. sajandi Rakveres

11:45-12:25 Reet Bender (Tartu Ülikool). “Väike linn maailma serval”. Baltisakslase Valentine von Krause mälestused Rakverest 1920–1939, lahkumisest ja koduteest

12:25-12.55 Viljar Vissel (SA Virumaa Muuseumid). 19. sajandi linlase kodu: Rakvere ja Tartu linnakodanike muuseumide interjööridest ja mööblist

TURGUTUSPAUS

13:30-14:05 Anu Kannike (Eesti Rahva Muuseum). Kodust muuseumiks – museoloogiline vaade

14:05-14:40 Pilvi Põldma (SA Virumaa Muuseumid). Rakvere linnakodaniku majast muuseumiks

14:40-15:10 Marge Rennit (Tartu Linnaajaloo Muuseumid). Ühe kodu lugu. Tartu 19. sajandi linnakodaniku muuseumi loomine ja Leila Pärtelpoeg.Ettekanne jääb ära esineja haigestumise tõttu!!!

Konverentsi lõpetab koosviibimine ja helilooja, muusiku, luuletaja ja etenduskunstnik Vootele Ruusmaa etteaste.

Juubeliaasta raames uuendasime muuseumide kiirendi ja Kultuurkapitali toel pööningukorrust. Valmis näitus „Tervitusi kreisilinnast! Linlane fotosilmas“, mille pühendame Rakvere linnas 19. – 20. sajandi vahetusel elanud inimestele. Püsiekspositsiooni elavdasime audiolavastusega linnakodaniku maja lugudest. Audiolavastuse jaoks kirjutas 10 lugu muuseumi materjalide põhjal Vootele Ruusmaa, need salvestas ja vormistas tehniliselt Blueray OÜ Mairo Rääski juhtimisel. Tekstid lugesid sisse Rakvere Teatri näitlejad: Silja Miks, Grete Jürgenson ja Madis Mäeorg.

Tere tulemast Linnakodaniku muuseumisse!