Palmse mõis

Tere tulemast Palmse mõisa!
Palmse mõisakompleksi on läbi sajandite peetud üheks kaunimaks kogu Virumaal. See on esimene mõis Eestis, mis taastati koos kõigi mõisasüdamesse kuuluvate hoonetega, andes suurepärase ülevaate Eestimaale läbi sajandite iseloomulikust rüütlimõisast.

LOE SIIT
Kirev ajalugu
Palmse (Palkemas) kuulus 13. sajandist kuni 1510. aastani Tallinna Püha Mihkli nunnakloostrile, seejärel erinevatele omanikele ja ajavahemikus 1677 kuni 1923 von der Pahlenite perekonnale.

Pärast viimase Palmse mõisniku, Gustav Christian von der Pahleni hukku esimese maailmasõja alguses, hakkas omaniketa mõis kiirelt lagunema. 1923. aastast kuni teise maailmasõjani kasutas mõisa Kaitseliit. Peale teist maailmasõda leidsid mõisas suviti aset pioneerilaagrid.

Kestev taastamine
Mõisa taastamine algas pärast Lahemaa Rahvuspargi loomist 1971. aastal ning oli tollastes oludes üldrahvalik üritus. Ennistatud mõisamaja avas uksed 1986. aastal.

Alates 2002. aastast haldab Palmse mõisaansamblit Sihtasutus Virumaa Muuseumid. Suures mahus on restaureeritud nii hooneid kui parki. Tänaseni restaureeritakse igal aastal mõni hoone ja valmib mõni uus näitus.

Soovime meeldivat ringkäiku ajaloolistes hoonetes ja kaunis pargis!

HÄRRASTEMAJA

KAVALERIDEMAJA

TALL-TÕLLAKUUR

AIT

VALITSEJAMAJA

MOONAKATEMAJA

SUPELMAJA

JÄÄKELDER

ALLIKAPAVILJON JA KAEVUPAVILJON

ROTUND

KOHVIMAJA JA PARK

KELDER

ÕLLEKÖÖK

PESUKÖÖK

VIINAKÖÖK

HÄRJATALL JA NÄITUS “EESTI PIIRITUS”

PALMIMAJA

KASVUHOONE JA VILJAPUUAED

AEDNIKUMAJA

LINNASEREHI

INGLISE PARK

SEPIKODA

BRESTI PAVILJON

Täname, et Palmset külastasid. Kui oled Rakvere poole teel, siis tasub kindlasti läbi minna Kalame talumuuseumist ja Rakveres olles külastada Rakvere linnust, Politseimuuseumit ning Rakvere linnakodaniku majamuuseumit.

Skip to content