ÜLESKUTSE: Kogume fotosid Palmse mõisast

Sihtasutus Virumaa Muuseumid kutsub osalema kogumiskampaanias, millega kogume eelkõige fotosid Palmse mõisa ajaloost.  

Lembit Odrese fotol on Palmse mõisast pärit termomeeter-baromeeter Kivikatku talus. 1975. aasta. Eesti Rahva Muuseum, ERM Fk 3068:6650
Pea 50. aastat on möödas sellest, kui kodu-uurija Lembit Odres 1975. aastal Palmse ümbruskonna talusid külastas ning mõisast pärit esemeid fotografeeris.

Muuseum valmistab ette mahukat raamatut Palmse mõisast, mis võtab kokku mõisa ajaloo muinasajast tänapäevani. Trükis ilmub 2023. aasta sügisel. Selleks, et raamat saaks asjakohasem ja sisukam, palume muuseumiga jagada Palmse mõisa teemalisi fotosid. Kuna fotomaterjal mõisa kohta enne Lahemaa Rahvuspargi asutamist on kasin, ootame pilte eriti perioodist, mil mõis oli Kaitseliidu käsutuses ja pioneerilaagri ajast. Samuti kogume fotomaterjali Muike, Võsu, Võsupere ja Sakusaare karjamõisadest, kõrtsidest, tööstushoonetest ning külades asuvatest elu- ja muudest hoonetest ning inimestest enne 1940. aastat.

Kogume fotosid nii originaalpildistustena, negatiividena (sh slaide) või digiformaadis. Digitaalsena jagatavate fotode resolutsioon peaks olema vähemalt 600 dpi ning failiformaat .tif.

Piltide omaniku soovi korral tulevad muuseumi teadurid kohale ja saavad paberfotod kohapeal digitaliseerida. Muuseumi jaoks on oluline iga infokild, mis foto kohta teada on – nii pildistamise aeg, koht, sellel olevad inimesed ja objektid, pildistamise või fotoga seotud mälestuskild.

Ühtlasi oleme huvitatud esemetest ja dokumentidest, mis võivad olla pärit mõisast või on kuulunud von der Pahlenite pere liikmetele. Juhul, kui omanik ei soovi esemeid muuseumile annetada, on meile abiks ka see, kui lubate asju muuseumi tarvis fotografeerida.

Materjalide jagamiseks võtke palun ühendust muuseumi teaduri Susanna Mureliga (e-mail susanna@svm.ee või telefonil +3725078672) või vanemteadur Uno Trummiga (uno@svm.ee telefon: +3725341 4433).

Palume kõiki appi, et täiendada üheskoos Virumaa Muuseumide fotokogu – see pakub põnevust nii praegustele kui ka tulevastele ajaloohuvilistele! Olulisemad annetatud fotod või esemepildistused publitseerime Palmse mõisa raamatus omaniku äramärkimisega.

Lähem info ja kontakt:

Susanna Murel

Teadur

susanna@svm.ee

tel: +3725078672

SA Virumaa Muuseumid

Skip to content