AITÄH! Kokkuvõte Linnakodaniku Majamuuseumiga seotud mälestuste kogumisest

Aastal 2023 saab Rakvere linnakodaniku muuseum 40. aastaseks. Ümmarguse tähtpäeva puhul viisime läbi möödunud aasta detsembrist kuni tänavu märtsi alguseni kestnud kogumiskampaania. Palusime meenutada muuseumiga seotud lugusid ja muljeid.

Nelja aastakümne jooksul on selles majas olnud elavamaid ja vaiksemaid aegu. Algselt avati külastajatele ainult maja üks pool, kus oli võimalik tutvuda 19. sajandi lõpu ja 20. sajandi alguse linnakodaniku koduga. Nüüdseks on lisandunud sissevaade 1930. aastate elamisse ja välja on ehitatud mängupööning. Majas on korraldatud ajutisi näitusi ja toimunud erinevaid üritusi. Juba rohkem kui kümmekond aastat on siin toimunud muuseumi haridusprogrammid – arvata võib, et paljude linna ja lähiümbruse laste esimene muuseumikülastus on just nimelt sellesse muuseumi.

Meieni on jõudnud viie inimese lood – mõned lühemad, mõned pikemad, aga kõigil neil on oma vaatenurk. Meenutatakse, kuidas muuseumis käidi koos oma asutuse tähtsate külalistega ja kuidas muuseumis tehti näitemängu.

Kogumisaktsiooni raames jõudis meieni väljavõte ühe klassi blogist, kus lapsed on kirjeldanud muuseumitunde.

Sisukad on endiste muuseumitöötajate meenutused ajast, mil nad linnakodaniku majas tegutsesid – näiteks jõulukeldri toimetused koos Juhan Kunderi Seltsiga või mängupööningu rajamine, kus praegugi toimuvad publikuprogrammid.

Oleme väga tänulikud kõigile, kes meiega oma mälestusi jagasid ja saadame teile kinkepiletid, millega on võimalik koos perega külastada sihtasutuse Virumaa Muuseumid mõnd külastuskohta omal valikul.

Muuseumitund linnakodaniku muuseumis 2002. aastal. Foto on tänu kampaaniale nüüd Virumaa Muuseumide kogus.


Õige pea avaldame muuseumikogu täiendamiseks järgmise üleskutse ning ettevalmistused muuseumi ekspositsiooni täiendamiseks ja rikastamiseks juba käivad.

Meie ootame teie mälestusi ja muljeid ka edaspidi, sest Rakvere Linnakodaniku Majamuuseumi juubeliaasta ju kestab. Ootame meenutusi, kuidas ja miks sattusite sellesse Pika tänava majja – kas jõudsite muuseumisse mõnele üritusele või muuseumitundi, oli see sihiteadlik tulek või mööda jalutades tekkinud soov sisse astuda.

Millised on muljed – kas oli midagi, mis eriti meeldis (või ei meeldinud), kas külastusega seondub mõni tore seik. Kindlasti on õpetajatel / kasvatajatel, kes koos oma õpilastega  on siia tee leidnud, mõni huvitav meenutus ja tähelepanek. Samuti kutsume endisi töötajaid sellele ajale tagasi vaatama ja oma meenutusi meiega jagama. 

Kirjutiste pikkus ega vorm ei ole piiratud.

Kaastöid ootame jätkuvalt aadressil kogud@svm.ee või postiga Tallinna t 5a Rakvere 44306.

Kirjutised säilitatakse Virumaa Muuseumide arhiivkogus.

Valikuliselt ja kokkuleppel autoritega avaldatakse mälestusi Virumaa Muuseumide toimetiste linnakodanikumajale pühendatud numbris. Kirjutajatele tänutäheks Virumaa Muuseumide kinkepiletid.

Täiendav info:

Peavarahoidja Pilvi Põldma

e-post: kogud@svm.ee

tel: 32 25 501

Skip to content