Loeng: Rakvere lahingust ja lahingupaiga otsingutel saadud leidudest

Muinsuskaitsepäevade puhul kutsume kõiki ajaloohuvilisi neljapäeval, 28. septembril 2023 algusega kell 17.00 Rakvere linnusesse kuulama arheoloogi ja keskaja relvastuse uurija AIN MÄESALU loengut 1268. aastal toimunud Rakvere  lahingust ja lahingupaiga otsimisel saadud leidudest.

Sissepääs sooduspiletiga: 5 eurot

Mihkel Tammet (vasakul) ja Ain Mäesalu uurivad lähemalt värskeid leide, mille hulgas oli ka ilmselt naisterahvale kuulunud hõbedast kaelaehe, muid hõbeesemeid ja muinasaegseid soorauamaagi kamakaid. Aprill 2023. Foto: Andrus Eesmaa

Juba alates 2015. aastast on arheoloog Ain Mäesalu ja detektoristide klubid Vironia ja Kamerad otsinud kohta, kus võis 1268. aasta veebruaris toimuda Rakvere, ajalooürikutes ka Rakovori või Wesenbergi lahing. Vene Novgorodi ja selle liitlaste ning Taani ja Liivi ordu ning Tartu piiskopi vägede vahel peetud lahingust võtsid orduvägede poolel osa ilmselt ka eestlased.

Tänavu aprillis otsiti võimalikku lahingupaika Lääne-Virumaal Rahkla küla maadel. Lahinguga seotut ei avastatud, küll aga leiti mitmeid muinasesemeid ja mõned aarded sh 23 haruldast hansakaussi.

Ain Mäesalu loengus saab kuulda lähemalt nii 18. veebruaril 1268 toimunud võimsast lahingust kui ka nendest põnevatest leidudest, mis on otsingute käigus välja tulnud. Juttu tuleb ka hansakaussidest, nende dateeringust ja võimalikust otstarbest.

Tule muinsuskaitsepäevade ajal muuseumisse!

Arheoloogid Ain Mäesalu (vasakul) ja Mihkel Tammet tutvustasid ETV saates “Ringvaade” aprillis Lääne-Virumaalt leitud esemeid. Foto: Kuvatõmmis ERR
Skip to content