Trükised ja Virumaa Muuseumide toimetised
Informatsioon ja tellimine: info@svm.ee
Leiate meie väljaandeid ka Virumaa Muuseumide muuseumipoodidest.
Liis Pählapuu
Merel silmad, metsal kõrvad. Karepa-Rutj a suvitajad ja looming 19. sajandi lõpust 1970. aastateni
SA Virumaa Muuseumid, 2024
112 lk
18 eur
Näitust saatev ja rikkalikult illustreeritud brošüür annab ülevaate suvituselust Karepal ja Rutjal eelkõige läbi kultuuritegelaste ja kunstnike loomingu ning mälestuste keskendudes 1950.-1970. aastatele. Loomulikult on oluline koht Richard Sagritsal ja tema sünnikodul Kalame talul.Näituse kataloog on rikkalikult illustreeritud sisaldades pildimaterjali erakogudest, kunstigaleriidest ja muuseumidest.
Kõige enam teoseid on publitseeritud Virumaa Muuseumide kunstikogust, kus on hoiul mahukas kollektsioon Richard Sagritsa töid. Liis Pählapuu on kogunud toonaste kultuuritegijate ja nende järeltulijate mälestusi, mis annavad tunnistust nii sulnist suvituselust kui ka aastakümnete jooksul aset leidnud muutustest. Tema sõnutsi on „Karepa-Rutja puhkajate lood täis mälestusi inimlikust ihast lihtsate vabaduste järele, oskusest ka olude kiuste elu nautida – leida oma kese loomingus, rajada väike suvila isikliku paradiisina, joosta alasti merre“.
Kujundajad: Marje ja Martin Eelma, Tuumik Stuudio
Keeletoimetaja: Hille Saluäär
Trükk: Tallinna Raamatutrükikoda
Liis Pählapuu
Õied aknal. Richard Sagritsa lillemaalid, natüürmordid ja Kalame aed
SA Virumaa Muuseumid, 2023
32 lk
5 eur
Näitust saatev ja rikkalikult illustreeritud brošüür annab ülevaate Richard Sagritsa (1910–1968) natüürmortidest peatudes pikemalt kaheksal erineval teosel ja Kalame aial ning kiviktaimla lool. Sagrits on kunstilukku jäädvustunud eelkõige omapäraselt eheda ja värvitundliku maastikumaalijana, vähem tuntakse tema vaikelusid. Ometi on Sagrits just natüürmortides saanud kõige selgemalt väljendada oma sügavamat olemust maalijana – keskendumist esiplaani jõulisele võimendamisele. Sagrits maalis natüürmorte kogu elu ja omaette liinina jutustavad need tema elukäigust, kogetud paikadest, ruumidest, teda ümbritsenud esemetest. Kalamel valminud teosed, mis kujutavad lihtsaid taluesemeid ja ajahetkes sealsamas õitsevaid tagasihoidlike õiekroonidega taimi, on maalitud rahulikus toonide kooskõlas ja mõjuvad jäädvustustena maal veedetud pikkade suvede vaiksest atmosfäärist, Sagritsale lähedasest omaruumist.
Kujundaja: Marje Eelma, Tuumik Stuudio
Keeletoimetaja: Hille Saluäär
Trükk: Trage
Odette Kirss
Rakvere elanikud kreisilinna aastail 1783-1917
SA Virumaa Muuseumid, 2021
376 lk
25 eur
Mahukas raamat Rakvere ajaloost on jätk eelmistele Odette Kirsi teostele. Ent seekord keskendub autor peamiselt inimestele, kes tegutsesid Rakveres kreisilinna aegadel, 18. sajandi lõpust kuni 19. sajandi alguskümnenditeni. Lugeda saab toonastest Rakveres elanikest, nende päritolust, tegevusaladest ja edasisest saatusest. Oma esivanemaid võivad rakverelaste seast leida eestlaste kõrval ka sakslased, venelased, rootslased, soomlased, taanlased, šveitslased, juudid jt. Eesti ajaloos on Rakverega seotud inimeste roll olnud kõige olulisem just hariduse ja kultuuri vallas.
Toimetaja: Uno Trumm
Jüri Kuuskemaa
Mööbel gootikast art déco’ni. Virumaa Muuseumide mööblikogu
Furniture from Gothic to Art Déco. Collection of Furniture at the Museums of Virumaa
Tallinn/ Kunst, 2012
162 lk
Virumaa Muuseumide mööblikogus on Eestis haruldasi ja väärtuslikke esemeid alates gooti ja renessanss-stiilis kappidest, üksikuid näidiseid barokist ja rokokoost. Kõige paremini on esindatud meie mõisate kuldajastust pärinev mööbel varaklassitsismist biidermeierini. Seejuures leidub nii Peterburis, Tallinnas kui Tartus valmistatud esemeid. Ei puudu ka mõisatislerite tööd. Rakvere tisleritele (tsunft loodi alles 1841. aastal) omistatud kindlalt dateeritavaid töid leidub alates 19. sajandi lõpust kuni II maailmasõjani, historitsismist art déco’ni.
Rikkalikult illustreeritud teosest leiab huviline Virumaa Muuseumide mööblikogu paremiku.
Odette Kirss
Rakvere ajalugu kõige vanemast ajast kuni 1944. aastani
SA Virumaa Muuseumid ja Tänapäev, 2005
215 lk, 3. trükk
Läbi müüdud
Raamat annab ülevaate Rakvere linna kujunemisest, hävingutest sõdades ja taasärkamistest. Juttu tehakse linnaelanike võitlusest oma õiguste eest Rootsi ajal ja 18. sajandil, Rakverest kui kreisi- ja maakonnakeskusest. Autor annab ülevaate linna haridus- ja kultuurielust ning Rakveres elanud ja tegutsenud tuntud inimestest.
Odette Kirss
Rakvere lood ja legendid
SA Virumaa Muuseumid ja Tänapäev, 2004
183 lk
Läbi müüdud!
Ajalugu ei ole ainult faktide ja sündmuste jada. Raamat annab pildi Rakvere elust läbi kohalike inimeste, olgu need siis kaupmehed või käsitöölised, aadlikud, ametnikud, haritlased, lihttöölised või lõbunaised. Nemad on andnud oma linnale näo ja sisu, kohtadele nimed, ehitanud hooned, rajanud koole, ettevõtteid ja seltse. Autor on trükise koostamisel kasutanud peamiselt rahvajutte ja mälestusi, mis on talletatud Virumaa Muuseumide arhiivkogus, aga ka Eesti Kirjandusmuuseumis, ERMis ja Eesti Keele Instituudis.
Oliver Pagel, Odette Kirss
Rakvere linnuse ajalugu: esimesest aastatuhandest 20. sajandini
SA Virumaa Muuseumid ja Tänapäev, 2008
117 lk
Läbi müüdud!
Rakvere linnus, pika ja värvika minevikuga vana kindlusehitis, on valvanud kohaliku linna ja ümbruskonna üle juba sajandeid. Rasked minevikusündmused on jätnud majesteetliku ehitise palgesse oma karmi jälje. Pärast suuri sõdu jäi linnus juba 17. sajandi alguses varemeisse. Tänaseks on linnuse müürid ja osa ruume renoveeritud ning külastajaile avatud. Linnusest on saanud Lääne-Virumaa üks tuntumaid ajaloolisi ja ka turismiobjekte. Seetõttu ongi üllatav, et mahukas ülevaade linnuse minevikuloost on seni kirjutamata. Huviliste ees on esimene sellealane katsetus.
Palmse lood / Geschichten von Palms
Toimetaja: Eve Ong
SA Virumaa Muuseumid, 2006
61 lk
Trükisesse on kogutud Friedrich Reinhold Kreutzwaldi kirja pandud ning rahvasuust korjatud jutud Palmse mõisa ja sealsete mõisnike kohta.
SA Virumaa Muuseumid Toimetised 2021
Koostaja: Uno Trumm
SA Virumaa Muuseumid, 2021
157 lk
15 eur
Artiklite kogumik on pühendatud Eesti politseiajaloole sisaldades Uno Trummi artiklit “Politsei sõiduvahenditest aastail 1920-1940” ning Eesti Politseimuuseumi kohtumiste sarjas Politseiakadeemia toimunud kohtumiste ülevaateid 1990. aastatel tuntud politseinikega nagu Koit Pikaro, Lembit Kolk, Ain Seppik, Villu Vane, Jüri Pihl, Urmas Sõõrumaa ja Kalev Prillop. Lisaks sisaldab trükis 2015. aastal toimunud Politseimuuseumi konverentsi “Eesti politsei metsikutel 90ndatel” ettekandeid, mille pidasid: Jaan Ginter, Andres Anvelt, Kalle Laanet, Jüri Pihl, Ain Seppik, Priit Männik, Tarmo Kohv, Villu Vane ja Indrek Tibar.
Müügil Virumaa Muuseumide muuseumipoodides.
SA Virumaa Muuseumid Toimetised 2017
Koostaja: Uno Trumm
SA Virumaa Muuseumid, 2017
174 lk
Kogumik sisaldab järgmiseid artikleid:
Tõnu Raid kirjutab Virumaa ristimisest, Susanna Murel Palmse Pahlenite raamatukogust, Riho Paramonov Lurichist rahvuslase ja moderniseerijana. Uno Trumm on koostanud viis artiklit, mis räägivad katkuepideemiast Palmse mõisas aastatel 1710-1711 ja seejärel seal elanud inimestest. Lisaks veel Palmse talupoegade elulugudest 18. saj alguses, Muike külast ja selle inimestest samal perioodil ja Palmse mõisa maavaldustest 1807. aastal.
Kogumik on kättesaadav ka veebis. Vaata SIIT!
SA Virumaa Muuseumid Toimetised 2015
Koostaja: Uno Trumm
SA Virumaa Muuseumid, 2015
120 lk
Kogumik sisaldab järgmiseid artikleid:
Uno Trumm kirjutab nii Rakvere linnusest ja maakonnast Liivi sõja ajal kui ka Toolse linnuse konserveerimisest. Susanna Murel teemal “Kui Jumal on olemas, siis on ta lontrus!” Palmse mõis ja mõisnikud rahvapärimusest. Odette Kirsi artikkel räägib Eesti soost haritlaste osast kreisilinna Rakvere elus 18. saj lõpus ja 19. saj I poolel. Teet Veispak annab oma artiklis ülevaate Eesti Kunstnike Liidu varasemast ajaloost keskendudes 17. augusti 1944 peakoosolekule Moskvas. Pilvi Põldma avab oma artiklis Virumaa Muuseumide kogude lugu. Angelika Aitman tutvustab muuseumipedagoogide töid ja tegemisi.
Kogumik on kättesaadav ka veebis. Vaata SIIT!
SA Virumaa Muuseumid Toimetised 2012
Koostaja: Uno Trumm
SA Virumaa Muuseumid, 2012
195 lk
Kogumik sisaldab järgmiseid artikleid:
Reeli Freiental kirjutab krahv Peter Ludwig von der Pahlenist – Vene keisririigi sõjaväelasest ja riigitegelasest. Evelin Rikma Singeri õmblusmasina 160 sünnipäevast. Ants Leemets annab ülevaate sellest mis on muuseum ja kuidas mõõta muuseumi tegevuse tulemusi. Tõnno Jonuksi artikkel käsitleb Kiltsi mõisa – keskaegsest kivimajast esindusliku härrastehooneni. Oliver Pagel on kirjutanud artikli Rakvere invaliidide komandost. Odette Kirsi artikkel räägib eestlastest kreisilinna Rakvere elus 18. saj lõpul ja 19. saj I poolel. Uno Trumm kirjutab Toolse linnusest, Teet Veispak Eesti kunstnike teest Jaroslavli. Kaja Visnapuu heidab pilgu täiskasvanud muuseumikülastajale kui elukestvale õppijale.
Kogumik on kättesaadav ka veebis. Vaata SIIT!