Politseimuuseumi näitus “Ajalugu vormides”

Politseimuuseumi püsinäitus täienes 3. veebruaril 2021, mil avati politseivorme tutvustav ekspositsiooni osa „Ajalugu vormides“.  Vormiriietus sh mitmed haruldased esemed annavad ülevaate politseinike välisilme kujunemisest ja ajaloost. 

Näitusel on võimalik näha nii politsei argipäevast riietust kui ka pidulikku vormi. Tsaariaegne politseivorm on nähtav ainult fotol, kuid perioodist 1920-1940 on eksponeeritud nii sinel, kuub kui mütsid. Kaasaegsest politseist on vitriinides näidised esimestest vormidest 1990. aastate algusest kuni kõige uuemateni, mis võeti kasutusele 2019. aastal.

Harjumuspäraselt on vormid tumedates – sinistes ja hallides toonides, kuid väljas on ka unikaalne, 1990. aastate alguses lühikest aega kasutusel olnud kõrgemate politseiametnike punane vorm. Neid on teadaolevalt Eestis alles ainult neli.

Kindlasti on huvipakkuv Politsei- ja Piirivalveameti peadirektorile (alates 2013) Elmar Vaherile kuulunud vorm ning siseminister Kristian Jaani (siseminister aastatel 2021-2022) poolt omal ajal organiseeritud Põhja kriisireguleerimismeeskonna operatiivjuhi helkurvest, nokamüts ja tunnussilt.

Politseimuuseumi direktor Andrus Eesmaa: Vormide kogumine on kestnud pea 4 aastat. Selle aja sees oleme teinud mitmeid üleskutseid, suhelnud endiste ja praeguste politseinikega ja saanud erinevaid vorme ning üksikuid esemeid, millest valikut sel näitusel näha saab. Oleme väga tänulikud kõigile, kes on aidanud meie kollektsiooni täiendada.“

Muuseum jätkab politseitööga seotud kogumistööd, kindlasti on huvitavaid esemeid ja vormiriietuse detaile, mida meie kogus veel ei ole. Näituse koostamisel on tehtud koostööd Eesti Ajaloomuuseumiga – sealt on laenutatud mõningad 1920. – 1930. aastatest pärit esemed ning ka Ain Seppikule kuulunud haruldane punane politseivorm.

Loe näituse kohta ka Virumaa Teatajast SIIT!

Skip to content