Näitus “Vladimir ja Georg Bogatkin”

Karepal suvitanud kunstnike, isa ja poja, maalikunsntik Vladimir Bogatkini ja keraamik Georg Bogatkini näitus on avatud Sagritsa muuseumis Karepal 17. maist kuni 15. juunini 2025.

Richard Sagritsa sünnikodus Karepal Kalame vanas kaluritalus on Virumaa Muuseumide üks armsamaid näitusepaiku. Sagritsa muuseum avab uksed 2025. aasta suvehooajaks muuseumi perenaise Marge Nilleri kutsel Vladimir ja Georg Bogatkini näitusega. Välja on pandud tööd, mis on Karepal valminud või siinsest õhustikust inspireeritud.

Karepale tuli kunstnikepaar Valli Lember-Bogatkina (1921–2016) ja Vladimir Bogatkin (1922–1971) esmakordselt suvitama 1956. aastal. Siia tõid neid just head suhted Rihiga – kunstnik Richard Sagritsaga. Alates 1958. aastast veetis Bogatkinite pere kõik suved Karepal. Alguses suvitati Mülla talus, hiljem nn nõiamajas ja lõpuks Villa Vallis, mis valmis 1960. aastal. Seal täitus mõlema kunstniku suur unistus korralikust ateljeest. Koos käidi etüüdidel, maaliti merd, loodust ja talusid. Sagritsate kõrval sõbruneti ka teiste siinmail suvitanud loomeinimestega nagu kunstnikud Richard Uutmaa, Eduard Einmann, skulptor Endel Taniloo, kirjanik Villem Gross, kirjandusloolane Elem Treier, maadlustreener Edgar Puusepp jpt.

Näituse algsest ideest, eksponeerida Vladimir Bogatkini Karepa ainelisi töid, sündis hoopis isa ja poja näitus. Näituse koostaja Georg Bogatkini sõnutsi tuli tal mõte välja panna ka oma töid, kuna tema isa lahkus elust siis, kui ta olin vaid 16-aastane ega olnud veel keraamik. Eksponeeritud on Vladimir Bogatkini etüüdid, mis on maalitud vahetult Karepa looduses. Mõned tööd said siiski lõpetatud ateljees. Igaüks võib neid maale vaadates mõelda, kus need maalitud on.

Georg Bogatkini (sünd 1954) kujunemisel keraamikuks oli oma roll nii tööl Tallinna Kunstikombinaadis ARS keraamika osakonnas kui ka keraamikul ja õppejõul Helene Kumal (1921–2009). Tema leidis, et noore kunstniku geenides on nii graafikut kui maalijat, monumentalisti ja pisiplastika tegijat. Kui nii, siis on see tõesti vanemate pärand, arvab Georg Bogatkin.

Kalame talu näitusele valis Georg Bogatkin oma töid, mis sobivad isa maalide ja Karepa õhustikuga. „Olen pikemat aega kasutanud linnumotiive oma töödes: mõelnud välja linnuvaasid, linnuvaagnad, salvrätikulinnud. Minu teine lemmikteema, eriti viimasel ajal, on kalad. Alustasin kunagi 20 aastat tagasi kokkusobitavatest kaladetailidest, mis olid mõeldud toidu serveerimiseks.“ Vaagnate tagaküljed on autor markeerinud ka kaladele antud nimetustega nagu „Mõtiskleja“, „Suursaba“, „Kavalnägu“, „Teravsilm“, „Suursaba“, „Kiirustaja“. Vanimad eksponeeritud tööd on 1988. aastal ARSis valmistatud pudelid. Selliseid suuri taieseid oleks praegu raske ühes tükis põletada.
Keraamiliste tööde kaunis pruun värvitoon taiestel on saavutatud tänu siit Selja jõest kaevatud savile.

Näitus Vladimir ja Georg Bogatkini loomingust on avatud 15. juunini 2025 Karepal Richard Sagritsa sünnitalus.

Alates 18. maist kuni 8. juunini reedest pühapäevani kell 10-16. Seejärel kuni augusti lõpuni kolmapäevast pühapäevani kell 10-16.

Skip to content