Siin on (d)raamat: Anne Ruussaar köitekunstist ja Taska ateljeest

Laupäeval31. mail 2025 kell 11:00 ootame huvilisi kuulama kunstiajaloolase Anne Ruussaare loengut „Eesti köitekunsti pärlid Eduard Taska ateljeest“. 

Eesti raamatu aastale pühendatud loengusarja “Siin on (d)raamat” kuuluv ettekanne toimub Rakvere linnakodaniku muuseumis.

Esimene eestikeelne trükitekst nägi ilmavalgust küll juba 500 aastat tagasi, kuid tõeliselt kauni ja maitseka vormi sai emakeelne kirjavara legendaarse naha- ja köitekunstniku Eduard Taska (1890 – 1942) töökojas. Rasmus Kangropool kirjutas 1932. aastal Päevalehes artiklis “Raamatukultuuri ja trükikunsti näitus” nii: “Raamatust tervikliku kunstiteose loomine on meil aga veel eest [—] Raamatu köitmine on ise omaette ala raamatu juures ja siin meil selle ala kunstkäsitöö kõrgema mõtte seisukohalt on Ed. Taska palju korda saatnud“. Pärast Eesti Vabariigi sündi jõudsid kaante vahele paljud raamatud, mis on tänaseni meie disainiajaloos väärikal kohal. 


Fr. R. Kreutzwaldi “Kalevipoeg” Eduard Taska ateljee luksuslikus käsitsi koloreeritud köites. 1935. Eesti Tarbekunsti- ja Disainimuuseum, ETDM R 1268 1679 j Na

1935. aastal tähistati arvukate üritustega esimest korda eesti raamatu aastat. Sel puhul ilmus Eesti Kirjanduse Seltsi väljaandena Fr. R. Kreutzwaldi eepos “Kalevipoeg” Kristjan Raua illustratsioonide ja Hando Mugasto puugravüüridega Eduard Taska ateljee köidetes. Kokku valmistati üle 4000 unikaalköites ja 150 suureformaadilist luksusväljaannet.

Vaadake, kuidas raamatud kõnelevad, kui nad on sisule vastavas köites. Ei tarvitsegi lugeda, nad kõnelevad selletagi.” on öelnud Eduard Taska intervjuus ajalehele Uus Eesti 1938. aastal. Taska ettevõte oli hinnatud nii kodu- kui välismaal, pälvides arvukalt kõrgeid auhindu kohalikel ja rahvusvahelistel näitustel ning messidel. Eriti oluliseks tunnustuseks oli kindlasti 1937. aastal Pariisi maailmanäitusel võidetud Grand Prix

Taska töökojas kutsehariduse saanud köitespetsialistid andsid eestikeelsele kirjandusele kauni näo ka nõukogude okupatsiooni perioodil, kujundades nii üldist ettekujutust, milline on üks ilus raamat. 

Anne Ruussaar on kunstiajaloolane, Eesti Ajaloomuuseumi teadur ja kuraator. Ta on paljude Eesti disaini- ja tööstusajalooalaste publikatsioonide autor ning näituste koostaja. Tänavu ilmus Anne Ruussaare raamat “Vajadusest võrsunud. Eesti tööstusettevõtete sünnilood” (kirjastus Argo), kus on oma koht ka Eduard Taska ateljeel. Anne on pälvinud oma tegevuse eest Valgetähe V klassi teenetemärgi.

Loeng toimub Rakvere linnakodaniku muuseumis (Pikk tänav 50). Osalemine muuseumi sooduspiletiga: 4 eurot. Kehtib Muuseumikaart.

Loengusarja toetavad Rakvere linn ja Kultuurkapital. Aitäh!

Skip to content