Ülle Saatmäe “Aiaäärsed”

Näitus avatud alates 19. maist kuni juuli alguseni.

Tule avastama Ülle Saatmäe inspireerivat maailma taimetrüki kunsti näitusel “Aiaäärsed”.

Taimetrükiga on Ülle Saatmäe tegelenud viimased viis aastat kasutades koduümbruses, aiaäärses, leiduvaid taimi. Taimetrükitehnikas loodud kangaste näol on tegemist taimekujutiste trükkimisega kangale kuumas ja niiskes keskkonnas. Oma autorikangaste alusmaterjaliks kasutab Ülle Saatmäe erinevaid looduslikke kangamaterjalide nagu siid, vill, lina, puuvill või nende segakiude. Kõik värvid kangastel on pärit trükiprotsessis osalenud taimedest ja nende koosmõjust tavapäraste peitsainetega, sünteetilisi värvaineid siin ei leidu. Kuna tehnika pakub igal sammul üllatusi ja taimmaterjal annab erinevaid jäljendeid isegi sõltuvalt ilmast ja kellaajast, on sellised kangad on kordumatud ja nende dubleerimine praktiliselt võimatu. Taimepigmentide varjatud mitmekesisus on jäädvustunud kangaile otsekontaktis – otsekui hetkemälestused, mille sarnast ei teki enam kunagi.

“Aiaäärsed” on Ülle Saatmäe viies isikunäitus. Näituse fookuses on erinevaid alusmaterjale kasutades loodud kangad ja neist vormitud padjad. Ühesuguseid taimi kasutades annavad erinevad materjalid ja töövõtted väga eriilmelise tulemuse. Taimetrükk kui protsess on raskesti suunatav ja tulemus tihtilugu ettearvamatu. Just see paelubki Saatmäed kogu selle protsessi juures – erinevate taimede ja peitsainetega katsetades on võimalik läbi katsetuste ja pettumuste avastada midagi täiesti unikaalset.

Tekstiilikunsti ja taimed aitas kokku tuua kunstniku mitmepalgeline haridustee: lisaks EKA tekstilikunstile on Ülle Saatmäel varasemast ajast ka Räpina Sovhoostehnikumi agronoomia haridus, tänu millele on tal oluliselt parem ettekujutus taimede hingeelust.
Oluliselt on kunstnikku mõjutanud ka Paatsalu kant Läänemaalt, kust Ülle Saatmäe on pärit ning kus veedab praegugi palju aega. Just tihedas kokkupuutes kodukoha looduse ja taimestikuga valmivad suurem osa tema taimedega trükitud kangastest ja loodusfotodest.

Ülle Saatmäe on pärjatud tiitliga Aasta tekstiilikunstnik 2020.

Koos näituse avamisega avab muuseum ka suvehooaja. Muuseum jääb avatuks R-P 10-16 ning alates 14. juunist K-P 10-16. Ootame külla!

Skip to content