Õied aknal. Ateljeenäitus Richard Sagritsa natüürmortidest

Richard Sagritsa sünnikodus Karepal Kalame vanas kaluritalus on Virumaa Muuseumide üks armsamaid näitusepaiku. Kunstniku jaoks oli see nii suvekodu ja tööpaik kui ka inspiratsiooniallikas. Elumaja läänepoolses osas paiknes nn külm kamber, mida üüriti välja suvitajatele, kuid 1960. aastate alguses ehitasid Sagritsad selle ümber ateljeeks. Suvehooajal saab seal nüüd näha töid Richard Sagritsa loomingust.

Õied aknal. Richard Sagritsa lillemaalid, natüürmordid ja Kalame aed. 28. juuni – 27. august 2023

Sagritsa kui meisterliku mere- ja maastikumaalija loomingus on terve hulk poeetilisi, lopsakaid ja õiterikkaid hea vormitunnetusega natüürmorte. Valikut neist näidati Karepal viimati kümmekond aastat tagasi, mil näitust kureeris Teet Veispak. Seekord palusime näituse kuraatoriks kunstiteadlase Liis Pählapuu.

Richard Sagrits (1910–1968) on kunstilukku jäädvustunud eelkõige omapäraselt eheda ja värvitundliku maastikumaalijana, vähem tuntakse tema vaikelusid. Ometi on Sagrits just natüürmortides saanud kõige selgemalt väljendada oma sügavamat olemust maalijana – keskendumist esiplaani jõulisele võimendamisele.

Sagrits maalis natüürmorte kogu elu ja omaette liinina jutustavad need tema elukäigust, kogetud paikadest, ruumidest, teda ümbritsenud esemetest. Ja muidugi taimedest. Suur osa Sagritsa natüürmortidest kujutab just taimi, kõige enam üksikuid või värviliste kimpudena kokku seatud lilli.

Maalikunsti ajaloost võib leida hulga autoreid alates Peter Paul Rubensist kuni modernistideni nagu Paul Cézanne, Vassili Kandinsky või Frida Kahlo, kelle loomingus mängis keskset rolli lähedane suhe kodulähedaste maastike, taimede ja aedadega. Aiamaastikud ja taimed on pakkunud läbi värvide mõtlevatele kunstnikele ligitõmbavat ainest. Paljud kunstnikud on olnud ka ise kirglikud aednikud või botaanikud.

ole täpselt teada, kuivõrd tegutses Richard Sagrits Karepal asuvas Kalame kodutalus aednikuna, kuid mööda tema natüürmorte ja maastikke kulgedes avaneb kahtlemata kunstniku sügav kontakt Kalamet ümbritsenud loodusega ja maalidel esiplaanile toodud, niidult ja koduaiast pärit taimedega. Läbi elu on Sagrits oma natüürmortidel süüvinud väga erinevate taimede vaatlemisse ja nende olemuse tõlgendamisse oma isiklikus maalikeeles.

Kalamel valminud teosed, mis kujutavad lihtsaid taluesemeid ja ajahetkes sealsamas õitsevaid tagasihoidlike õiekroonidega taimi, on maalitud rahulikus toonide kooskõlas ja mõjuvad jäädvustustena maal veedetud pikkade suvede vaiksest atmosfäärist, Sagritsale lähedasest omaruumist. Tallinnas Kunstihoone mugavas linnakorteris, täis abikaasa Alice’i sätitud nipsasju, raamatuid, polsterdatud mööblit, vaatleb Sagrits efektseid mustritega nõusid, elegantselt laual lebavaid puuvilju ja erkpunaseid sünnipäevalilli joviaalselt kirgastes värvides, kuid distantseeritumalt.

Sagritsat tõmbas linnast alati tagasi maale Kalamele.

Töörühm

Kuraator: Liis Pählapuu

Näituse kujundus ja graafiline disain: Marje Eelma, Tuumik Stuudio

Plakati kujundus: Martin Eelma, Tuumik Stuudio

Projektijuht: Inge Laurik-Teder

Keeletoimetaja: Hille Saluäär

Avateksti tõlge: Refiner Translations

Trükk: Trage

Täname abi eest muuseumi meeskonda: Eve Einmann, Vivian Lepa, Pilvi Põldma, Viljar Vissel

Loe näitust tutvustavat artiklit Virumaa Teatajast.

Näituseprojekti elluviimist toetavad Kultuurkapitali kujutava ja rakenduskunsti sihtkapital ja Lääne-Virumaa ekspertgrupp.

Näituse aines on tingitud ka muuseumi soovist taastada Alice Sagritsa kiviktaimla Karepal. Säilinud on terve rida nimekirju taimedest ja see annab võimaluse vaadelda, kui paljud abikaasa kasvatatud taimed Kalame aiast on jõudnud kunstniku loomingusse.

Näitus on üksiti ka ettevalmistuseks 2025. aastal Richard Sagritsa 115. sünniaastapäeva puhuks ilmuvale raamatule kunstniku eluteest ja loomingust, mille koostajaks on samuti Liis Pählapuu.

Skip to content