Konstaablituba

Tutvu päris arestikambriga, õpi end ja oma kodu varaste eest kaitsma ning uuri, kas sina saaksid abipolitseinikuks. Proovi kindlasti selga ka kuulivesti!
Politseimuuseumi õuealakaart:

3-1 / 3-2

1990-ndate politseivorm & 1990-ndatel politsei vööl kasutusel olnud varustus

LOE SIIT

Konstaabli toas on klaasi taga 1990ndates pärit politseivorm. Lisaks on näha ka 1990ndatel politsei vööl kasutusel olnud varustus. Tänaseks päevaks on mõned asjad palju kompaktsemaks muutunud, nt raadiosaatja ja kumminui. Enam pole kumminuia vaid on hoopis teleskoopnui. See on pikendatav ja kuna see on metallist, siis on see ka palju valusam kui kumminui. Vööl on ka pipragaas, elektri taser, käerauad, ametirelv, padrunid, jm.

3-3

Ajutine kinnipidamiskamber

LOE SIIT

Toas on näha ka Rakvere vanast politseijaoskonnast toodud ajutise kinnipidamiskambri seinad. Enne kambrisse toimetamist võetakse isikult ära ohtlikud esemed (millega võib kinnipeetav ennast vigastada, näiteks kingapaelad) ja pannakse need hoiule.

3-4

Piirkondlik politseitöö

LOE SIIT

Eesti jaguneb neljaks prefektuuriks: Põhja-, Lõuna-, Lääne- ja Ida prefektuur. Sina viibid Ida prefektuuri Rakvere politseijaoskonna haldusalas.

Piirkondlik politseitöö on kogukonna vajadustest lähtuv ja probleemide lahendamisele keskendatud politsei tegevus konkreetses piirkonnas.

Piirkonnapolitseinik on spetsialisti funktsiooniga politseiametnik, kes teeb konkreetselt temale määratud konstaablipiirkonnas piirkondlikku politseitööd. Piirkonnapolitseiniku määramisest konstaablipiirkonda informeeritakse asukohajärgset kohalikku omavalitsust ja vastavalt väljakujunenud tavadele korraldatakse ka kohtumine piirkonnapolitseiniku ja kohaliku omavalitsuse vahel.

Piirkondliku politseitöö eesmärgid on:

  1. lähendada politseid kogukonnale – selleks arendatakse ja süvendatakse politsei, kogukonna, asutuste, ühenduste ning kohalike omavalitsuste koostööd ja infovahetust.
  2. lahendada kogukonna turvalisust häirivad probleemid piirkonnas ning selle tulemusel tagada avalik kord ja suurendada üldist turvalisust.

Piirkonnapolitseiniku ülesanded on avalduste ja teadete lahendamine, vahetu suhtlus kogukonnaga, ennetustöö ning kogukonna ja seda teenindavate institutsioonide kaasamine ning probleemide väljaselgitamine ja lahendamine.


3-5

Kuulivestid

LOE SIIT

Veidi edasi liikudes leiad toast kuulivesti. Proovi seda julgelt selga! Usu, see on raskem kui arvad. 

Kuulikindlat vesti peavad kohustuslikult kandma kõik välitööl olevad politseinikud. Lisaks kuulikindlale vestile, saavad politsinikud kanda ka torkevesti. Kõigil politseinikel on oma kehale vatsav kuulikindel vest. Nagu riidedki on naiste S/M/L, meeste S/M/L, nii on ka kuulivestidega. Ja neid tuleb ka siis mingite aastate tagant vahetatakse vest uue vastu välja.

3-6

Soovitused taskuvarguste ennetamiseks

LOE SIIT

Vaata videot, mis on tehtud Tallinna vanalinnas tegutsevatest taskuvarastest.

Taskuvargad tegutsevad tavaliselt mitmekesi.  Üks liikmetest läheneb eestpoolt, hakkab teid nt jopest kiskuma ja samal ajal tuleb teine teie selja taha ja võtab kas taskust või kotist ära midagi väärtuslikku (rahakott, telefon, jne). Kuna tähelepanu on hajutatud ja mingi sikutamine käib, siis ei saagi aru, mis toimub. Seega peaks alati oma asjadel silma peal hoidma.

Soovitused taskuvarguste ennetamiseks ongi järgmised:

  • Ärge jätke väärtuslikke esemeid ja dokumente järelvalveta.
  • Tooli seljatoele riputatud kott võib osutuda kurjategijale kergeks saagiks.
  • Eriti tähelepanelik peab olema rahvarohketes kohtades, kus füüsilise kontakti tagajärjel on vargust kergem toime panna.
  • Ärge hoidke rahakotti või mobiiltelefoni üleriiete välimistes taskutes.
  • Kandke lukustatud kotti eespool, mitte selja taga.
  • Olge tähelepanelikud ja ettevaatlikud võõraste inimestega suhtlemisel.
  • Juhul, kui olete tarbinud alkoholi, liikuge teile tuttavate kainete inimeste saatel, sest alkoholi tarvitanud inimesed on kurjategijatele kergeks saagiks.
  • Ärge kandke kaasas suures koguses sularaha.
  • Ärge hoidke rahakotis pangakaartide paroole, mõistlikum on need pähe õppida.

3-7

Abipolitseinik

LOE SIIT

Taskuvaraste video kõrval on välja toodud plakat, kus räägitakse abipolitseinikest. Saad teada, miks on abipolitseinikud vajalikud, millised nõuded on abipolitseinike kandidaatidele ja mida peab tegema, et saada kandideerida abipolitseinikeks. 


3-8

Jalgratas

LOE SIIT

Kas tead, mlline on nõuetekohaselt varustatud jalgratas Eestis?

Nõuetekohasel jalgrattal on:

esipidur ja tagapidur, valge helkur ees ja punane helkur taga, valge tuli ees ja punane tuli taga (pimedal ajal või halva nähtavuse korral), signaalkell, kollased või valged kodarahelkurid mõlemal rattal.

3-9

Kuritegevuse statistika numbrites

LOE SIIT

Jalgratta juures plakatil näed kuritegevuste statistikat Eestis. 

3-10

Varas näeb, et sind kodus pole!

LOE SIIT

Pikalt eemal olles kavalda varas üle:

  • hoolitse, et postkast oleks tühjendatud.
  • palu sõbral vahepeal kardinaid nihutada. 
  • kasuta lampi, mis hämaras ise põlema läheb.

3-11

Pangaautomaat

LOE SIIT

Rõdu kõrval on pangaautomaat. Siin saad jällegi videost vaadata, kuidas sinu PIN skimmeri abil varastatakse.

Pangaautomaadis või kaupluses kaardiga makstes varja kehaga või teise käega sisestatavat koodi!

Skip to content